Пошук
Легальна зайнятість – захист соціальних та трудових прав і гарантій.
Легальна зайнятість – захист соціальних та трудових прав і гарантій.

Поділитися новиною:

Легальна зайнятість – захист соціальних та трудових прав і гарантій.

 

Відповідно до ст.43 Конституції України кожна людина має право на працю, тобто, можливість заробляти собі на життя роботою, яку вона вільно обирає, або на яку вільно погоджується.
На сьогодні не поодинокі випадки, коли фізичні особи (роботодавці) не укладають, а наймані працівники не наполягають на укладенні трудових договорів. На жаль, чимало громадян живуть днем нинішнім, надаючи перевагу тимчасовим сумнівним «вигодам». Тому останнім часом все частіше доводиться стикатися з таким негативним явищем, як використання найманої праці громадян без оформлення трудових відносин, тобто «нелегальної» зайнятості. Причому треба зазначити, що від цього страждає насамперед особа, яка погоджується на таку працю.
Чому важливо працювати не по усній домовленості, а бути працевлаштованим офіційно – уклавши трудовий договір з роботодавцем?
Легальна трудова діяльність – це основа соціальної захищеності працюючого населення. Відсутність цивілізованих трудових відносин позбавляє працівників:
- захисту від незаконного звільнення;
 - отримання вихідної допомоги у разі звільнення за ініціативою роботодавця;
 - гарантованої виплати  заробітної плати 2 рази на місяць;

 -права на щорічну основну відпустку не менше 24 календарних днів; соціальну відпустку з вагітності та пологів; додаткових відпусток передбачених Законом України «Про відпустки»;

 -права на оплату листа непрацездатності;
 -втрата трудового стажу;
 - втрата страхового стажу для отримання пенсії, а отже, як наслідок отримання мінімальної пенсії за віком;
- соціальних послуг та виплат у разі нещасного випадку на роботі та професійного захворювання.
Якщо працівник не уклав трудового договору, а лише усно домовився з роботодавцем, то в разі порушення його прав на оплату праці та інші трудові гарантії важко буде довести свої права навіть у судовому порядку.
Чому роботодавці повинні бути зацікавлені в оформлені трудових відносин?

Оскільки трудовий договір є двосторонньою угодою між найманим працівником та роботодавцем, де право однієї сторони відповідає обов'язку іншої, використання «тіньової» зайнятості для роботодавця призводить до позбавлення права вимагати виконання роботи належним чином, підпорядкування найманого працівника внутрішньому трудовому розпорядку, режиму роботи, можливості покласти на працівника матеріальну відповідальність тощо.
Працівник не підконтрольний роботодавцеві. Роботодавець не наділений владними повноваженнями і не вправі притягати працівника до дисциплінарної відповідальності.
Сьогодні кожен працівник сам мусить вирішувати, що є найголовнішим – жити одним днем, чи мати впевненість у завтрашньому дні та отримувати певні соціальні гарантії.

Служба зайнятості всіляко інформує населення  про негативні наслідки«тіньової» зайнятості, постійно  проводиться інформаційна робота як із зайнятим, так і  із незанятим населенням під час проведення виїзних акцій, семінарів, презентацій, надаються індивідуальні консультації, проводиться роз’яснювальна робота з учнями шкіл міста та району, учнями професійно-технічних  та вищіх навчальних  закладів.

Так 05.01.2016 р. відбулося 2 інформаційні семінари «Легальна зайнятість», де безробітні Куп’янського міськрайцентру зайнятості дізналися про негативні наслідки отримання заробітної плати в «конверті».  Серед негативних наслідків «тіньової» зайнятості є і такі, що стосуються суспільної небезпеки. Нелегальна зайнятість сприяє поширенню захворювань, підвищенню рівня аварійності на дорогах, зростанню ризику виникнення нещасних випадків на виробництві, адже з офіційно неоформленим працівником не проводиться навчання з техніки безпеки, охорони праці, він не проходить вчасно, а то і взагалі, передбаченого нормативними документами періодичного медичного огляду.Крім того, використання прихованих трудових відносин призводить до зменшення надходжень до місцевого бюджету, звідки беруться кошти для оплати праці вчителів, лікарів, інших працівників бюджетної сфери.

 

Web-адреса: cz.kupyansk.info/news/id/7825 | Переглядів: 464Дата публікації: 09:38 06.01.2016
Керівництво

директор Куп’янського міськрайцентру зайнятості

Коваленко

Олена Вікторівна

Анонс подій
Подій не заплановано
ПосиланняСтатистика
Яндекс.Метрика
Рейтинг@Mail.ru